glas selektora
"Normalno je da je u ljudskoj prirodi da unapred otpisujemo protivnike, iako nas je prošlost naučila..."
Zaista je najveća istina da za svakoga ko je prisutan ovde, u reprezentaciji, postoji potpuno drugačija doza ponosa i emocija, rekao je strateg "orlova"
Dušan Alimpijević, selektor košarkaške reprezentacije Srbije govorio je za medije pred nastavak kvalifikacija za Svetsko prvenstvo.
Dolazak Nikole Jokića na kvalifikacije verovatno je glavna vest za sve. Kako je došlo do toga?
Koliko vama i ostalim igračima znači kada prvi dođe na pripreme i svojim primerom pokaže odnos prema reprezentaciji?
- Mi imamo svoju komunikaciju još od pre ovog posla, zato što smo imali određeni odnos i pre nego što sam postao selektor. Međutim, meni znači svaki igrač koji se javi za reprezentaciju. Imam utisak da sada svi zajedno kreiramo sliku da je došao Jokić i da više ni o čemu drugom ne treba da pričamo. To apsolutno nije tačno. Pre svega, moram da kažem da on nije čovek koji bi voleo da se o njemu tako priča i da se na stvari tako gleda. Nikada se nije dešavalo da jedan čovek spasava sve. On donosi izuzetan kvalitet i, naravno, najbolji igrač sveta je sa nama. Svakoj zemlji i svakoj reprezentaciji bila bi čast da ima najboljeg igrača sveta u svojim redovima. Mi to zaista osećamo. Ipak, svi igrači koji su se odazvali za ovaj kvalifikacioni prozor zaslužuju duboko poštovanje svih nas. Zato mi je drago što ih ponovo vidim u velikom broju i što se, koliko mogu da primetim, ponovo kreira pozitivna atmosfera. To nam je veoma važno, jer je ovo toliko duga i naporna sezona da zaista ništa osim dubokog poštovanja prema igračima ne bi trebalo da pokazujemo - počeo je Alimpijević.
Reprezentacija je odradila prve treninge. Koliko ste zadovoljni dosadašnjim radom i grupom koju ste okupili?
- U svakom prozoru sam naglašavao da smo u tom trenutku okupili najbolji mogući sastav. Šta to znači? To znači da su se svi igrači koji su bili dostupni reprezentaciji odazvali bez bilo kakve dileme. Kada govorimo o povredama i izostancima na ovaj ili onaj način, apsolutno nema potrebe da trošimo vreme na to. Reprezentacija Srbije je i za ovaj prozor okupila najbolji mogući sastav u ovom trenutku. Na prvom treningu izgledalo je dobro. U ime Boga, samo da nas zdravlje posluži. Mislim da bi trebalo da idemo u pravcu pripreme obe utakmice onako kako smo to želeli od početka - rekao je Alimpijević.
Šta možete da kažete o protivnicima? U javnosti se već računaju dve pobede Srbije.
- Normalno je da je u ljudskoj prirodi da unapred otpisujemo protivnike, iako nas je prošlost naučila nečemu drugačijem. To sam napomenuo i pre prethodnog prozora, u kojem smo igrali sa Švajcarskom i Bosnom. Srbija je ne tako davno izgubila od Švajcarske. Dovoljno je da se setimo i naše prve utakmice, u kojoj smo na poluvremenu imali minus 23, pa smo se uz karakter i dodatnu potrošnju vratili i na kraju pobedili. Zaista ne vidim nijedan razlog da bilo koga otpisujemo u ovim prozorima. Mi jesmo Srbija i jesmo košarkaška sila kojom se smatramo i nazivamo, ali su nas prošlost i iskustvo naučili nečemu drugom. Sa mnogo poštovanja moramo da uđemo u sve utakmice - kako u ove dve u junskom prozoru, tako i kasnije, kada budemo čekali protivnike za avgustovski prozor - istakao je Alimpijević.
Klupske sezone u pojedinim zemljama još traju, dok već počinju reprezentativne obaveze. U kakvom su stanju igrači?
- Kada su sezone ovoliko duge, odgovor se sam nameće. Ljudi ne mogu a da ne vuku neke sitne, manje ili veće povrede, koje moraju da saniraju usput, jer vreme ne dozvoljava drugačije. Više puta sam izneo kritike, pre svega na račun lige u kojoj moj klub igra, jer je praktično nehumano za igrače da se direktno iz ligaškog takmičenja nastavlja u reprezentativne kampove. Postojao je model prema kojem je sve moglo da se organizuje drugačije, kako bismo imali makar nedelju ili dve više tokom kojih bismo mogli da se odmorimo i da malo svežiji dočekamo pripreme - rekao je Alimpijević.
Kakva je situacija sa povređenim igračima? Objavljen je spisak, ali nekih igrača nije bilo na okupljanju. Da li će svi biti u konkurenciji?
- To nije prošireni spisak, već spisak od 18 imena koja se objavljuju javno. On se razlikuje od spiska sa 24 imena koji se šalje FIBA. Mi smo, kao Savez, u obavezi da pošaljemo najviše 24 imena, posle čega više nema promena. Na tom spisku uvek bude nekoliko imena više u odnosu na spisak koji je javno objavljen. Zašto smo se tako odlučili? Zato što je ovo specifična situacija. Tokom ovog leta nema zvaničnog takmičenja, već imamo dva prozora, pa moramo da budemo korektni prema ljudima. Ne možemo da objavimo 24 imena, a da onda igračima posle tri ili četiri dana kažemo: 'Vi niste na tom spisku' Ljudi možda treba da planiraju odmore, a neki možda i treninge i drugačiju vrstu priprema. Zato smo odlučili da odmah šestorici kažemo da će biti pozvani naknadno ukoliko za tim bude potrebe. Potreba se i ukazala, jer je u međuvremenu Vasilije Micić potvrdio da ne može da bude sa nama u ovom prozoru. Samo je iz tog razloga jedan igrač naknadno pozvan - objasnio je Alimpijević.
Atmosfera među reprezentativcima uvek deluje veoma dobro. Igrači se druže i posle neuspeha na poslednjem velikom takmičenju.
- Više puta sam to rekao. Mene raduje ono što čujem iz njihovih usta i iz njihovog iskustva. Šta god da je bilo i kako god da je bilo na poslednjim prvenstvima, svi oni ipak osećaju potpuno drugačiju, najpozitivniju moguću dozu emocije i tog pozitivnog naboja kada se govori o reprezentaciji. Svi oni drugačije nose ove majice i dresove nego klupske. To je hiljadu puta rečeno i možda zvuči kao poštapalica, ali zaista je najveća istina da za svakoga ko je prisutan ovde, u reprezentaciji, postoji potpuno drugačija doza ponosa i emocija - zaključio je Alimpijević.
Bonus video:
(Espreso/Espreso sport)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!







